Jak postępować przy wystąpieniu buntu dwulatka?

Dziecko

31-10-2020

Drugie urodziny dziecka mogą być czasem, kiedy rodzice zauważają u niego różne niepokojące zachowania. Mimo, iż jest to dość powszechne zjawisko, z pewnością za każdym razem generuje niepewność i strach przed konsekwencjami. Podczas przechodzenia tak zwanego buntu dwulatka, rodzic nie może uwierzyć w zmiany, jakie zachodzą w spokojnym do tej pory dziecku.

Jak postępować przy wystąpieniu buntu dwulatka?

Jak radzić sobie z buntem dwulatka?

W wieku dwóch lat dziecko zaczyna odczuwać chęć autonomii oraz samodzielnego podejmowania decyzji. Najczęściej stoi to w sprzeczności z wolą rodziców, którzy muszą mieć zawsze ostatnie słowo, nie mogą uginać się pod szantażem ze strony dziecka. Będzie ono za każdym razem okazywało bunt, jednak jednokrotne przymknięcie oka spowoduje, że pojawią się kolejne ustępstwa. Oczywiście rodzic musi umiejętnie wyrażać odmienność swojego zdania. Niewskazane są kategoryczne zakazy, czy podnoszenie głosu – skutek może być wówczas odwrotny. Potrzebne jest spokojne tłumaczenie i podejmowanie rozmów na neutralne tematy.

Zasady postępowania z dzieckiem przechodzącym okres buntu

Bunt dwulatka objawia się często w miejscach publicznych, na przykład w sklepie, czy w przychodni. Jeżeli nigdy wcześniej nie ustalono zasad zachowania podczas przebywania poza domem, może pojawić się znacznie większy problem. Dlatego poszczególne ustalenia należy poczynić odpowiednio wcześniej. Dopiero wówczas dziecko będzie znało granice zachowania, których nie może przekroczyć. Wówczas bunt dwulatka z całą pewnością będzie przebiegał znacznie łagodniej. W tym trudnym okresie dla dziecka i rodziców, wskazane jest dostrzeganie nawet najmniejszych przejawów dobrego zachowania. Dlatego rodzice powinni stosować regularne pochwały, gdy dziecko zrobi coś z własnej woli. W ten sposób pokazujemy, że dostrzegamy każdy przejaw poprawności zachowania. W ten sposób takie sytuacje staną się bardzo częste, dziecko bowiem zapamiętuje wszystkie impulsy, w tym pozytywne. Ważne w łagodzeniu skutków buntu dwuletniego dziecka jest ponadto wdrożenie wspólnych, rodzinnych tradycji w codziennym funkcjonowaniu. To również wyrabia pozytywne nawyki w dziecku.

Podobne artykuły